czwartek, 28 marca 2013

Wielkanoc

W 1912 roku święta wielkanocne przypadały: 7 kwietnia była Wielkanoc, a 8 kwietnia Poniedziałek Wielkanocny.


Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych!

środa, 20 marca 2013

Titanic na rysunkach i obrazach

Postanowiłam zrobić prezentację Titanica na rysunkach i obrazach dostępnych w sieci. Nie wiem czemu slajd 42 pokazuje się jako pusty. Pierwszy raz wgrałam prezentację przez tę stronę. Może czegoś jeszcze nie wiem.


wtorek, 12 marca 2013

Najważniejsze słowa w filmie "Titanic"

Dzisiejszy post będzie osobisty. Do napisania go skłoniła mnie dyskusja na polskim forum o Titanicu.
Przejawiają się opinie, że to taka bajeczka z tym Jackiem i Rose. Nie zgadzam się z tym poglądem. Wydaje mi się, że jakoś prześlizgujemy się nad słowami, które wypowiada Jack do Rose. A to bardzo mądry życiowo człowiek. Ja go nazwałam facetem marzeń.
Odbiór filmu zależy od tego na jakim etapie życia jesteśmy i w jakich warunkach żyjemy. Wydaje mi się, że jeżeli reżyser umie przekazać coś ludziom, którzy są właśnie na różnych etapach życia, to można go określić wielkim reżyserem.

Przed laty spotkałam koleżankę, która zaczynała mieć poważne problemy i ona powiedziała mi, że uratowała ją opera mydlana, w której był poruszony ten problem. Dzięki tej operze wzięła się w garść i nie wpadła w nałóg. Wtedy zaczęłam się zastanawiać co jest ważniejsze. Czy film, który jest dziełem sztuki, czy jakiś serial, który ratuje człowieka. Chyba jedno i drugie jest potrzebne, tak pomyślałam.

Do tego wpisu skłoniła mnie też rozmowa, jaką miałam na temat tego filmu z moją przyjaciółką, zresztą bardzo dobrym człowiekiem. Nie zauważyła ona żadnej wyjątkowości w jego scenariuszu. Ja też oglądałam go parę razy i oprócz dramatyzmu tamtych wydarzeń, wspaniałego statku, pięknej historii nie widziałam w nim nic wyjątkowego pod względem jakiś przesłań. Natomiast jak znalazłam się w życiowej sytuacji pod linią wody popatrzyłam na ten film zupełnie inaczej. To mało powiedziane. Jack Dawson swoimi słowami również mnie uratował od zagłady. Jack powiedział do Rose:
Musisz wyświadczyć mi przysługę. Obiecaj mi, że przeżyjesz, że się nie poddasz, choćby nie wiem co, choćby zabrakło nadziei, obiecaj mi to to teraz Rose. Nigdy się nie poddadsz.
You must do me this honor... promise me you will survive... that you will
never give up... no matter what happens... no matter how hopeless...
promise me now, and never let go of that promise.


Przydołowany człowiek ogląda ten film, słyszy na końcu słowa Jacka i sobie myśli. Czym są moje problemy w porównaniu z tą tragedią półtora tysięcy ludzi na tym mroźnym Atlantyku? Czy to w ogóle można porównywać? Odpowiadam sobie: nie można. Rose była w strasznej sytuacji, złożyła zobowiązanie Jackowi słowami:
Nigdy się nie poddam.
Ona została sama na tym Atlantyku, ja nie jestem. Jej nie mógł nikt pomóc, ja jestem wśród ludzi. Ona się nie poddała, to ja mam się podać? Nie poddam się i się nie poddałam. Gdyby nie ten film to co by było? Jak to się mówi, czasami człowiek jest na zakręcie swojego życia i coś spotyka, co sprawia, że droga robi się prosta. Ja spotkałam ten film i od tego czasu zaczęłam zgłębiać historię tego statku. To mu się należy, Cameronowi także.

A tak na koniec o kapitanie Titanica. Kapitan Smith po rozmowie z konstruktorem Titanica, kilkadzisiąt minut po katastrofie zupełnie się zmienił. Z bardzo dobrego dowódcy w jakiegoś nieistniejącego człowieka. Brakowało mu Jacka Dawsona i jego słów o niepoddawaniu się choćby nie wiem co. Gdyby ktoś mu to powiedział...


sobota, 2 marca 2013

Titanic II

Jakiś czas temu obiegła świat wiadomość, że australijski miliarder zamierza zbudować replikę Titanica. Powołano do tego celu nową firmę Blue Star Line Pty Ltd. nawiązującą nazwą do armatora Titanica. Armatorem Titanica była firma Whie Star Line.




Czy można było zbudować kopię Titanica? Czytałam, że grupa entuzjastów historii tego statku przymierzyła się do tego projektu. Nic jednak z tego nie wyszło. Kopia to dokładne odwzorowanie statku, w przeciwieństwie do repliki, dla której takiego wymogu nie ma. Kopia Titanica nie mogłaby powstać. Z takiej stali, jak wtedy nie buduje się statków, nie spełnia ona obecnych norm, obowiązują nas przepisy ochrony środowiska, a o czymś takim wtedy nie słyszano, obowiązują normy przeciw pożarowe. Być może tego było więcej, ale utkwiła mi jedna z przyczyn. Teraz, nie ma nigdzie na świecie fachowców do wbijania tak wielkich nitów. Bo nie wszystkie nity w oryginalnym statku były wbijane mechanicznie. 
Ma powstać replika statku. Pokazano wizualizacje nowego statku. Starano się jak najbardziej dorównać oryginałowi. Czy to wyjdzie? Zobaczymy. Na poniższym rysunku mamy wielkości RMS Titanic i Titanic II
Titanic jest w czarnym kolorze, a przykrywa go Titanic II koloru beżowego.

Na podstawie rysunku ze strony [link]

Na tym następnym zdjęciu mamy u góry Titanic, na dole Titanic II. Starałam się je dopasować.


Tak ma wyglądać Titanic II

http://publ.com/BookData/mNahlZu/basic-html/index.html#page10

http://www.titanic-ii.com/

http://www.titanic-ii.com/

http://www.titanic-ii.com/

http://www.titanic-ii.com/

http://www.titanic-ii.com/

Na stronie firmy Blue Star Line Pty Ltd [link] mamy sporo informacji o tym statku. Możemy zobaczyć folder [link], który pokazuje nowy statek. Warto się z nim zapoznać. Stare rysunki występujące w tym folderze pochodzą z oryginalnego folderu reklamowego Titanica. Poniżej parę tych rysunków.

Folder Titanic II

Folder Titanic I

Folder Titanic I

Na stronie titanic-ii.com możemy zobaczyć statek w różnych, od nas zależnych pozycjach [link].

Tak się zastanawiałam, czy to dobrze, że powstanie replika Titanica. Bo to nie będzie kopia oryginału, to będzie replika czyli podobny statek. A wybrano Titanica, bowiem jest sławny. Po namyśle pomyślałam, że jednak dobrze się stało.
Każdy z nas czytał w szkole nasz narodowy poemat czyli Pan Tadeusz Adama Mickiewicza
W Inwokacji czytamy:
Tymczasem przenoś moję duszę utęsknioną 
Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych, 
Szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych; 
Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem, 
Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem; 
Gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała, 
Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała, 
A wszystko przepasane, jakby wstęgą, miedzą 
Zieloną, na niej z rzadka ciche grusze siedzą.
Dlaczego o tym piszę, przecież to zamierzchłe czasy, w jakich żył Mickiewicz. Tak się zdarzyło, że byłam w replice rodzinnego dworku Adama Mickiewicza. Będąc tam zrozumiałam dlaczego napisał powyższy wiersz.
Dobrze się stalo, że podjęto decyzję o budowie Titanica II.

http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/859232_3985173326175_2109612574_o.jpg
AKTUALIZACJA:
Poniżej oficjalny film o Titanicu II