czwartek, 9 listopada 2017

Najbogatszy pasażer "Titanica"
Wielu milionerów płynęło na "Titanicu". To ich śmierć też przyczyniła się do wielkiego zainteresowania katastrofą "Titanica" oraz doprowadziła do zmian w przepisach bezpieczeństwa na morzu. Najbogatszym pasażerem "Titanica" był John Jacob Astor IV posiadający w tamtych czasach 150 mln $. Podobno to dzisiaj kwota ponad dwa miliardy dolarów. Był jednym z najbogatszych ludzi w Stanach Zjednoczonych.

John Jacob Astor

John Jacob Astor urodził się 13 lipca 1864 roku w rodzinnej posiadłości w Rhinebeck (miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Nowy Jork, w hrabstwie Dutchess). Był prawnukiem pierwszego amerykańskiego milionera. Kształcił się w szkole St. Paul (Concord w stanie New Hampshire), a później poszedł na Harvard. Po odbytej trzyletniej zagranicznej podróży po świecie (jak przystało młodemu dżentelmenowi tamtych czsów) zajął się rodzinnym biznesem. Twórcą rodzinnej fortuny rodziny Astorów był jego pradziadek — ubogi emigrant ze Szwabii, który w 1783 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Po przyjeździe zajmował się handlem futrami. Uzyskaną z tego fortunę inwestował w nieruchomości w Nowym Jorku i jego okolicach. Na początku XX wieku Astorowie byli właścicielami kilku najdroższych budowli świata między innymi nowojorskiego Astoria Hotel oraz połowy Manhattanu.

Astor był bardzo ambitnym czlowiekiem, niektórzy twierdzili, że był pozbawiony wszelkich skrupułów. Podczas wojny hiszpansko-amerykanskiej wystawił własnym kosztem pułk ochotników i został jego dowódcą w randze pułkownika. Oddział stoczył jedną potyczkę. JJ Astor lubił pokazywać się w wojskowym mundurze i był zadowolony jak tytułowano go pułkownikiem. Lubił wystawne życie, jego garaż w posiadłości w Newport słynął z luksusowych osiemnastu limuzyn. Był ekscentrykiem. Posiadał własny pociąg, własną linię kolejową, a sam prowadził lokomotywę bawiąc się w maszynistę, a pasażerami byli znajomi milionerzy. Interesował się budową maszyn parowych, opatentował hamulec rowerowy, maszynę do budowy dróg i baterię akumulatorową. Napisał powieść science fiction "A Journey in other Worlds". Jej bohater, pułkownik Bearwarden miał wyprostować oś Ziemi tak, aby na planecie była zawsze wiosna. Astor przewidział w swojej książce, że w 2000 roku na ziemi powstanie ogólnoświatowa sieć telefoniczna oraz będzie wykorzystywana energia wiatrowa i słoneczna.

W 1891 roku ożenił się z Avą Willing, miał z nią dwójkę dzieci. Rozwiedli się w 1909 roku. W 1911 roku mając 47 lat ożenił się z 18-letnią Madleine Force. Był to niebywały skandal. W epoce edwardiańskiej rozwody były niedopuszczalne, z wyjątkiem niższych warstw społecznych, gdzie były dopuszczalne w ograniczonym zakresie. Hipokryzja w tamtych czasach sięgnęła zenitu zgodnie z zasadą: "zasady moralne można lekceważyć, ale pozory trzeba zachować". Gdyby John Astor wziął Madleine na swoje utrzymanie to wtedy postąpiłby zgodnie z ówczesnymi kategoriami. A małżeństwo z nią nie mieściło się w ówczesnych normach towarzyskich. Przy milionach Astora i jego kontaktach miał on olbrzymi problem ze znalezieniem duchownego, który udzieliłby mu ślubu. Kiedy znaleziono pastora, ten nie zgodził się na ślub w kościele. Ślub odbył się w sali balowej w rezydencji Astora.

Rezydencja Astora w Nowym Jorku

Po ślubie państwo Astorowie wydali wiele imprez towarzyskich. Zostały one zbojkotowane przez towarzystwo, które wykluczyło ich ze swojego grona. Nic nie pomogło 150 milionów dolarów oraz jego pozycja w Stanach Zjednoczonych. Po takim afroncie małżonkowie doszli do wniosku, że najrozsądniej będzie wyjechać na pewien czas, aby cała sprawa przycichła. Wyruszyli w podróż po Europie i Egipcie. Z tej podróży wracali do domu na "Titanicu".

JJ Astor z żoną Madleine

Po zderzeniu "Titanica" z górą lodową steward powiadomił państwa Astorów i przekazał polecenie kapitana, aby kobiety wyszły na pokład. Pani Astor przebrała się w czarne karakułowe futro, założyła diamentowy naszyjnik, ręce ukryła w mufce. Para nie od razu dotarła na pokład. Oboje poszli do sali treningowej, usiedli na mechanicznym koniu, a pan Astor rozciął kamizelkę ratunkową i pokazywał żonie z czego jest zbudowana. Pani Astor wsiadła do łodzi ratunkowej nr 4 przed godziną drugą. Była to siedemnasta ze spuszczonych szalup. Madleine bardzo długo czekała na wejście do szalupy. Może chciała być jak najdłużej z mężem? Bo wpuszczano najpierw kobiety i dzieci. John Astor zapytał oficera (Lightoller) czy może towarzyszyć żonie, bowiem jest ona w ciąży, ten jednak odmówił. John Astor został na pokładzie łodziowym w grupie milionerów (m. in. G.B. Widener, J.B. Thayer). Jak zginął Astor? Nie wiadomo. Być może zabił go komin "Titanica", bowiem jego ciało całe było w sadzy i nosiło ślady poważnych uszkodzeń. Gdy "Carpathia" z rozbitkami z "Titanica" przybyła do Nowego Jorku panią Astor odebrał ze statku jej pasierb Vincent i sekretarz męża.

Kablowiec użyty do wyławiania ciał z "Titanica" znalazł ciało Johna Astora. Mimo zmiażdżenia ciała dokonano jego identyfikacji po jego ubiorze i osobistych przedmiotach. Miał on na sobie garnitur z niebieskiej serży, koszulę z wyhaftowanym monogramem J.J.A. na kołnierzyku, złoty zegarek, złote spinki i pierścionek z trzema diamentami. Ciało odebrał jego syn Vincent. Astor został pochowany 4 maja 1912 roku na Cmentarzu Trójcy Świętej na Manhattanie w Nowym Jorku.


Pogrzeb JJ Astora

 Cztery miesiące po zatonięciu "Titanica" Madeleine Astor urodziła jemu drugiego syna — Johna Jakuba "Jakeya" Astora VI (1912-1992).

Postać Johna Jacoba Astora i jego żony Madleine zaprezentował James Cameron w swoim filmie "Titanic".

Eric Braeden jako Jahn Astor w filmie "Titanic" 1997

Bibliografia:

Geoffrey Marcus  Dziewicza podróż, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1974
D.A. Butler ― Niezatapialny. Pełna historia RMS Titanic, Wydawnictwo Magnum 1998
W. Lord — Titanic. Pamiętna noc, Agora, Wydawnictwo książkowe 2016
"Titanic — kolekcja Hachette"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz