niedziela, 28 lipca 2013

Załoga RMS "Titanic"

Zrobiłam rysunek z załogą Titanica. Wydaje mi się to bardziej przejrzyste niż wpisywanie tych danych w tekście. Wszystkie informacje pochodzą z książki D.A. Butlera ― Niezatapialny. Pełna historia RMS Titanic, Wydawnictwo Magnum 1998 (strona 304). Według tych danych wszystkich osób załogi było 892 osoby. Grupa gwarancyjna, do której należał konstruktor statku Andrews jest ujęta w spisie pasażerów.


Tylko jak dodamy wszystkich członków załogi będzie ich 897 osób, a nie 892 osoby. W wyjaśnieniu autor pisze, że w Southampton 5 rusztowych spóźniło się na statek i odpłynął bez nich.

Ile było członków załogi? Nie wiadomo dokładnie. Butler pisze o 892 osobach, Komisja Senatu USA powołana do zbadania katastrofy Titanica podaje liczbę 899 osób, a Wikipedia 855 osób. W tym powyższym zestawieniu, w załodze pokładowej ujęto kapitana i sześciu oficerów wachtowych. A gdzie jest starszy oficer, który nie był wachtowym oficerem? A co z marynarzem, który opuścił statek w Queenstown? A radiotelegrafiści w innych źródłach nie należą do załogi, tak samo jak orkiestra.

 Encyklopedia Titanica podaje takie dane [link]:
― załoga pokładowa ― 66,
― dzial inżynierii ― 325,
― aprowizacja ― 431,
― personel restauracji ― 69,
― personel poczty ― 5,
― grupa gwarancyjna ― 9,
― orkiestra ― 8,
― członkowie załogi, którzy nie byli na statku w momencie katastrofy ― 24.

Bibliografia:
D.A. Butler ― Niezatapialny. Pełna historia RMS Titanic, Wydawnictwo Magnum 1998
ttp://www.encyclopedia-titanica.org


2 komentarze:

  1. Chciałabym pogratulować Ci świetnego bloga. Widać, że prowadzisz go z pasją. Wpisy są ciekawe, zgrabnie napisane i poparte solidną bibliografią. Podoba mi się też wygląd i dobór zdjęć oraz grafiki.

    Dziękuję za ten blog, będę tu zaglądać, bo od dziecka fascynuje mnie historia tego statku i uwielbiam film Camerona. Powodzenia w dalszym blogowaniu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że Ci się podoba :) Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń