poniedziałek, 21 stycznia 2013

Ubiory w 1912 roku, a film Titanic (1997)

Epoka edwardiańska to czasy panowania króla  Wielkiej Brytanii i cesarza Indii Edwarda VII. Były to lata 1901 do 1910 roku. Jednak o epoce mówi się, że trwała do zatonięcia RMS Titanic w 1912 roku lub do wybuchu I wojny światowej w 1914 roku.
W tej epoce, w modzie kobiecej nastąpiły duże zmiany. Ubiory były prostsze niż w epoce wiktorianskiej. Przede wszystkim wszedł nowy typ gorsetu w kształcie litery S, mniej krępujący ciało. Ubrania także były wygodniejsze, miały nie krępować ruchów. W modzie były ogromne kapelusze i duże fryzury. Przy robieniu takich fryzur korzystano z rożnego typu wstawek. Rękawiczki często miały zdobienia haftem. Torebki nie były za bardzo modne, noszono małe woreczki na łańcuszkach.
Patrząc na postacie w filmie widzimy różnice w ubiorze Rose i jej matki. Matka prezentuje starszy styl, a Rose jest ubrana według nowszego, na który mogły sobie pozwolić młode osoby. Ten styl, to podniesiona talia i prostsze suknie. Tylko tyle na razie. Do tego tematu wrócę, jak będę miała więcej materiałów. O modzie epoki edwardiańskiej można przeczytać na stronie [link]

Poniżej ubiory z 1912 roku oraz z filmu. Ubiory z katalogu są skromniejsze, niż te w filmie. W filmie pierwszą klasą podróżowali bardzo bogaci ludzie.

 
http://bridgesonthebody.blogspot.com/2010/12/titanic-era-corset-and-pattern.html

Dalej są różne ubiory z filmu.
Ilustracje ubrań z 1912 pochodzą ze zbiorów New York Public Library (nypl.org) [link]

Zapraszam do mojej galerii mody z 1912 oraz ubiorów z filmu Titanic w serwisie Pinterest. Poniżej dwa zrzuty z tej galerii. Zaczęłam ją tworzyć niedawno (wpis z 11 stycznia 2014 roku).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz