sobota, 8 grudnia 2012

Diament "Serce Oceanu"

W filmie Titanic Jamesa Camerona występuje klejnot Serce Oceanu. Tak wygląda w pudełku.

Cal Hockley zakłada go Rose i mówi:
Konkretnie 56 karatów, nosił go Ludwik XVI. Nazwano go La coeur de la mer.
Rose odpowiada:
Serce oceanu. 
Na tych zdjęciach widać go wyraźnie. Jack ogląda klejnot, zaraz założy go Rose do pozowania.
Tutaj też go widzimy wyraźnie i co dalej... :)


A jak było naprawdę z Sercem Oceanu?

Historia diamentu Serce Oceanu to pomieszanie faktów z fikcją. Bo taki diament posiadał król Francji, ale dalej jego losy były zupełnie inne. Największy wtedy barwny diament o wadze 112 karatów, koloru szafirowoniebieskiego zostal znaleziony w Indiach. Czy został skradziony z hinduskiej świątyni, tego nie wiemy. Do Francji przywiózł go francuski kupiec Tavernier i od niego kupił go król Ludwik XIV. Na polecenie króla diament został przeszlifowany w kształcie trójkątnej gruszki (czyli był podobny kształtem do diamentu w filmie). Jego waga zmniejszyła się do około 67,5 karata. Miał parę nazw: Niebieski Tavernier, Francuski-Niebieski, Niebieski Diament Korony Francji. Podczas rewolucji francuskiej został skradziony z królewskiego skarbca i odnalazł się w 1830 roku w Londynie. Był inaczej oszlifowany i jego waga zmniejszyła się do 45,52 karata. Został zakupiony przez znanego bankiera Henry’go Hope’a i od tego czasu nazywa się diament Hope. Diament często zmieniał właścicieli. W 1958 r. jego ostatni nabywca Harry Winston (najsłynniejszy amerykański jubiler) podarował go waszyngtońskiej Smithsonian Institution.

Diament Hope cieszył się złą sławą, nawet nazywano go nawet przeklętym diamentem. Jego właścicieli, bądź ich rodziny dotykały różne tragedie i przypisywano to posiadaniu tego diamentu. Naliczono 126 takich przypadków. Ostatniego właściciela diamentu nie dosięgło nieszczęście.

Obecnie diament Hope jest największym ciemnoniebieskim diamentem na świecie. Natomiast jest czwartym co do wielkości z niebieskich diamentów. W 2005 roku ukończono roczną komputerową analizę tego diamentu. Na podstawie zachowanych rysunków Niebieskiego Diamentu Korony Francji odkryto w diamencie Hope cięcia, które świadczą niezbicie, że był on wcześniej tym diamentem. [link]


Diament Hope
http://famousdiamonds.tripod.com/hopediamond11.jpg
Poniżej zdjęcia dwóch niebieskich diamentów w kształcie serca.

Blue Heart
http://famousdiamonds.tripod.com/blueheartdiamond2.jpg

Heart of Eternity
http://famousdiamonds.tripod.com/heartofeternitydiamond.jpg

Naszyjnik Serce Oceanu

Na potrzeby filmu został wykonany naszyjnik, nie ma w nim ciemnoniebieskiego diamentu. Kosztował 10 tysięcy dolarów. Natomiast zostały wykonane dwie ciekawe repliki tego naszyjnika. Pierwsza bardzo przypomina Serce Oceanu z filmu. Platynowy naszyjnik z szafirem o wadze 171 karatów, otoczony 103. diamentami. Nosiła go Celine Dion na ceremonii wręczenia Oscarów w 1998 roku. Został sprzedany nieznanemu kolekcjonerowi za 2,2 miliona dolarów.

Celine Dion -- Link do oryginalnego zdjęcia
Następną replikę wykonał Harry Winston, jubiler (ostatni właściciel diamentu Hope). Może nie jest tutaj trafne słowo replika, bo jest to wizja naszyjnika Serce Oceanu. W naszyjniku mamy niebieski diament o wadze 15 karatów wart 20 milionów dolarów. Naszyjnik ten nosiła Gloria Stuart, odtwórczyni starszej Rose na ceremonii Oscarów w 1998 roku.

Gloria Stuart -- link do oryginalnego zdjęcia

Repliki naszyjnika Serce Oceanu

Po filmie pojawiło się bardzo wiele naszyjników podobnych do tego z filmu. Rose powiedziała, że był okropny i ciężki. Ale jest wybór i każdy może sobie wybrać to, co mu się podoba. Poniżej dwa zdjęcia. Pierwszy jest najbardziej podobny do oryginału, a drugi mnie się bardziej podoba.

Link do oryginału zdjęciaPrawdziwe Serce Oceanu

Postanowiłam stworzyć prawdziwe Serce Oceanu, czyli diament Hope w oprawie takiej jak z filmu. Tak mi to wyszło.A na tym rysunku starałam się pokazać go w naturalnym rozmiarze.


Historia naszyjnika a film Titanic

Na pokładzie Titanica była zakochana para, walcząca z przeciwieństwami losu. On dał jej naszyjnik z szafirem otoczonym diamentami. Dopilnował, aby go miała wsiadając do łodzi ratunkowej. On zginął, ona ocalała. Czy James Cameron słyszał o tej historii? Być może była inspiracją do stworzenia takiego wątku. Cały artykuł o tej sprawie jest na stronie [link] A poniżej ten prawdziwy naszyjnik.

link do oryginalnego zdjęcia

Cena diamentu Hope
Podobno ten diament jest bezcenny, ale znalazłam jego cenę. Niektórzy eksperci wycenili go na 215 milionów funtów.

Aktualizacja:
Stworzyłam galerię obrazków dotyczących tego diamentu w serwisie Pinterest i zapraszam. Poniżej zrzut.15 komentarzy:

 1. Łoooo *.* Chcę ten naszyjnik :D Dobrze, że na allegro są fajne repliki w przystępnych cenach ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest tam duży wybór. pzdr

   Usuń
  2. Sama ostatnio dostałam jedną z replik z allegro i powiem szczerze, jest bardzo ładnie wygląda ;3

   Usuń
  3. Jeśli replika jest ładna, to można sobie wyobrazić jaki mógłby dać efekt prawdziwe Serce Oceanu. Powalający. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
 2. Czyli Rose w filmie titanic rzuciła za Jackem ten naszyjnik?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę na ten temat odpowiedzieć. Wyjaśnienie tego pytania jest w filmie. Gdybym odpowiedziała, to zepsułabym przyjemność oglądania filmu :)

   Usuń
 3. Poszukałam ceny, wstawiłam na końcu posta.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny naszyjnik i bardzo ciekawa jego historia E. W.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękny naszyjnik i ciekawa jego historia

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękny naszyjnik i ciekawa jego historia

  OdpowiedzUsuń
 7. Czyli w filmie jak ogladalem to byla replika ?
  Mam tez 2 pytanie czy mozna w jakis sposob zwiedzic wrak tytanica
  Odpowiedz prosze na mój email warzne to dlamnie
  bartekstory@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W filmie nie było diamentu "Hope". Był naszyjnik stworzony na potrzeby filmu i nazwano go "Serce oceanu". Czyli był tam oryginalny naszyjnik, tylko nie był to niebieski diament.
   Kiedyś czytałam, że było możliwe zwiedzanie wraku. Jak jest teraz, to nie wiem.

   Usuń